Alternatives Planning Committees

Main Planning Committee

This committee discusses the overall conference theme and structure.  

Marian Bacon, TN

Gayle Bluebird, DE

Jessica Carroll, OR

Charles Cofer, GA

Loretta Cochran, AK

Oryx Cohen, MA

Jeremy Countryman, FL

Rita Cronsie, NY

Sera Davidow, MA

Greg Dicharry, AZ

Rhona Elsey, DE

Cheryl Farney

Lisa Forestell, MA

Tammy Heinz, TX

Maureen Knight, IL

Heidi Levy, NY

Tonja Myles, LA

Martin Rafferty, OR

Melody Riefer, GA

David Rogers, IL

Susan Rogers, PA

Tanya Ryder, VA

Cheryl Sharp, DC

Erik Soto, PA


Marketing & Community Building

This sub-committee focuses on marketing the Alternatives conference, using technology and social media for greater outreach, and building a larger community before, during, and after the conference. 

Tia Barnes, OR

Rita Cronsie, NY

Lisa Forestell, MA

Rudy Korv, OR

Heidi Levy, NY

Jen Padron, GA

Katherine Trombley, NY


Diversity

This sub-committee focuses on celebrating diversity throughout the conference, as well as designing related activities that offers information about different cultures and highlights ways to honor and celebrate what makes us unique. 

Marian Bacon, TN

Clarentine Brooks, NY

Iden Campbell, NC

Jessica Carroll, OR

Charles Cofer, GA

Vanessa Frias, OR

Silvia Perez, CA

Kassandra Pierre, FL

Vilet Reid, RI

David Rogers, IL

Tanya Ryder, VA

Linda Takai, HI


Youth & Young Adult

This sub-committee focuses on ways to outreach and engage youth and young adults in this conference. This group is also charged with designing youth-focused activities and designated area for participants to gather and socialize. 

Greg Dicharry, AZ

Vanessa Frias, OR

Sienh Leap, PA

Martin Rafferty, OR

Lemonia Sims, IL


Arts

This sub-committee focuses on ways to celebrate and include art throughout the conference, which will include designing activities and space for this purpose. 

Gayle Bluebird, DE

Cheryl Farney, IL

Barbara Goody, WY

Airyanna Jason, IL

Maureen Knight, IL

Lynn Lull, VA

Christina Paulos, NV

Joy Torres, CA

Franzswa Watson, DE

Amy Woodlard, IL


Health & Wellness

This sub-committee focuses on incorporating health and wellness components, information, and activities throughout the conference. The work done in this committee will complement the Health Fair, a room staffed with medically trained volunteer peers that will offer free simple health screenings during the conference.

Clarentine Brooks, NY

Jessica Carroll, OR

Charles Coter, GA

Cheryl Farney, IL

Brent Hoskinson, GA

Kristi King, FL

Ben Luskin, OR

Yvette McShan, CA

Joelyn Morgan, OH

Tanya Myles, LA

Jen Padron, GA

Melody Riefer, GA

Amanda Stettenbenz, CO


Session Review

This sub-committee is charged with reviewing the session proposals and make recommendations for workshops and caucus sessions. 

Loretta Cochran, AK

Jeremy Countryman, FL

Nicole Currier, OR

Sera Davidow, MA

Tracy Dumas, OR

Wyatt Ferrera, MA

Tammy Heinz, TX

Kristi King, FL

Sienh Leap, PA

Sharon MacDougall, MD

Pat Risser, OH

Susan Rogers, PA

Tanya Ryder, VA

Cheryl Sharp, DC

Yvonne Smith, DC